Skocz do zawartości

[e36] 328i Orient Blau Cabrio by Fredi


Fredi

Rekomendowane odpowiedzi

Miało nie być kolejnego projektu dopóki nie skończę tych już rozgrzebanych… niemniej ceny klasycznych BMW rosną, to i znalazł się racjonalny powód, żeby kupić e36 w cabrio ;) Rozglądałem się za e32, żeby dołożyć klasyczną serię 7 do mojej małej kolekcji (obok e30 i e34), ale nie znalazłem czegoś, co by mnie przekonało. Tymczasem pojawił się ciekawy kebab więc kupiłem bilety do Barcelony, spędziłem 2 dobry na miejscy i oto jest.

Auto z hiszpańskim życiorysem. Jako nowe zostało sprzedane w Belgii, ale bardzo szybko ktoś sprowadził ją do Hiszpanii i tam już została. Nie ma grama rdzy, co było dla mnie najważniejsze, jest fajnie wyposażona, bardzo odpowiada mi ten zestaw. Orent Blau, wnętrze Montana/Casual/sand-beige (P7SN), M52B28, pełen M-pack, drewno, wszystko w aucie oryginalne, nic nie modyfikowane. Jak to samochody z tego regionu: tapicerka zużyta, wypalona słońcem, wiele plastików połamanych… generalnie poprzedni właściciel trzymał ją w swoich rękach naprawdę długi, ale nieszczególnie przejmował się „detalami”.

Tak auto wyglądało po zakupie

image.png.e2b0c758e82d0acd6eb019b29341c89b.png

image.png.d767e2d8983ada89e409e083b5cd9f69.png

image.png.df2d7f01f542efd72873461a787c2f27.png

image.png.a806b27cf9c19bc9deaf168ddd112bcf.png

 

Jakie plany i co już zrobiłem

Bardzo odpowiada mi ta konfiguracja, więc nie będzie dużo zmian poza dołożeniem kilku rarytasów. Do tej pory nie byłem fanem drewna w e36, wydawało mi się jakieś takie „plastikowe”… niemniej jak do niej wsiadłem to zakochałem się w tej konfiguracji.

Koła: OZ Mito 18″

Koło już się robi, będzie 3 TLG na radinoxie, przód 8,5″, tył niecałe 10″. Na to mój wykonawca zaleca 205/40 i 225/35… ale nie chciałem robić dużych naciągów… spróbowałbym z szerszą gumą, jednak nie roluję nadkoli i to może być problemem.

Rozważałem zrobienie customa na bazie styling 22, ale póki co każdy, z kim o tym rozmawiałem mówił, że niewykonalne… ciekawe jak on to zrobił: https://www.instagram.com/m3_r9hly/

Tak to wygląda po pierwszych przymiarkach

image.png.115897a6a4ff8cbaea1509e0dc79520c.png

image.png.f627b2412d017849949493503ba9f3f0.png

 

Co zmieni się na zewnątrz

  • czeka już na założenie nowy hokej do przedniego zderzaka
  • lusterka M3 – czekają na etap lakierowania całości
  • dach zostanie zrobiony na nowo – to jest full automat, prawie wszystko działa ale materiał wymaga wymiany, to do zrobienia jeszcze przed sezonem
  • lakier – są wgniotki, są rysy, itd. Sezon jednak blisko więc teraz tylko szybka korekta lakieru, a pełne malowanie całości po sezonie.

image.png.51378369cb25b271266dc66871e9ab5e.png

image.png.c328c3fb4f0e89fdb738c24ed8ccd927.png

Wnętrze:

  • zabrałem się za rozbieranie, czyszczenie, wymianę popękanych plastików – garść nowych elementów z ASO czeka na założenie
  • komplet drewna poszedł do renowacji, było mocno popękane na konsoli środkowej, ręcznym i biegach. Poza tym poszczególne elementy mają różne zabarwienie, pewnie od słońca. Całość powinna wrócić do mnie na koniec kwietnia.
  • dokupiłem cupholder – wystarczy mi jedna trasa bez możliwości odłożenia kawy…
  • audio – myślę, że Blaupunkt Frankfurt lub coś podobnego nawiązującego do epoki + dobre głośniki w ori miejsca. Raczej cic więcej
  • Skóry – całe wnętrze będzie szyte od nowa, w pełni zgodne z oryginałem. Nic nie zmieniam, nie robię Vaderów

image.png.dbc305395d96a126bf816bd2e2b2456d.png

image.png.fa3bc032693f6222c1cb430c8643b079.png

Jak widać dekor nad schowkiem był przyklejony... 

image.png.c33f7512fc493d3c1c72b1cb061b2e9a.png

Zawieszenie:

  • Mam już gwint od PK, full Eibach na sprężynach 9/12, cambery, poli, będę zakładał niebawem
  • Całe podwozie idzie do mycia, następnie suszenie o konserwacja przezroczystymi olejami i woskami. Ponieważ jest bardzo ładne, nie chcę nic zasłaniać, zostawić wszystko ori i zabezpieczyć tak, żeby było widać że jest ori, bez rdzy
  • Hamulce: już wszystko odbudowałem, tarcze nacinane Brembo, nowe klocki, zaciski po regeneracji, przewody HEL w oplocie. Zaciski zrobiłem na czerwono, żeby mieć coś innego niż te w ocynku w innych autach… przyznam, że sam nie mam pewności czy to był dobry wybór. Zobaczymy jak sądzie z kołem.

image.png.2dcd6d30e414f028c01b61f092689e7a.png

image.png.cc787d6c2ac57491c283db1a97ac1ce5.png

 

Na razie tyle, praca idzie do przodu, spieszę się, bo za miesiąc wraca do mnie e30 do składania i sezon niebawem. Do maja/czerwca chciałbym ogarnąć wszystko poza lakierowaniem, jest szansa że skóry też się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem jeszcze, że mechanicznie ogarnąłem już co trzeba: nowa chłodnica, nowe wisko, jakieś cieknące węże wymienione, uszczelnione wycieki (miska, pokrywa zaworowa), uszczelka dyfra, wszystkie płyny, itd. Lista długa, ale za jednym razem załatwiłem co widziałem, że trzeba. Pozostał jeszcze temat grzania: jak dam nawiew na szybe to grzeje mocno, w trybie auto i innych nawiewach: różnie bywa, raczej zimno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze też jesteś ciekawą postcią w BMW. Troche tych projektów już tu przedstawiłeś. Czekamy teraz na efekty koncowe, napewno beda lux bo raczej widac ze to nie impuls i podpalone marzenia, tylko przemyslane strategie ze to ostatni dzwonek do skupienia sobie kolekcji/modeli z dawnych najlepszych lat ;) 

 

co do drewna, to samo miałem do puki nie zobaczyłem na własne oczy. Raz widziałem  drewno w odcieniu antracyt. Normalnie jak dla mnie petarda, szkoda ze od wielu lat szukam bez skutku :( 

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, DERO napisał:

Widze też jesteś ciekawą postcią w BMW. Troche tych projektów już tu przedstawiłeś. Czekamy teraz na efekty koncowe, napewno beda lux bo raczej widac ze to nie impuls i podpalone marzenia, tylko przemyslane strategie ze to ostatni dzwonek do skupienia sobie kolekcji/modeli z dawnych najlepszych lat ;) pozdrawiam 

Dziękuję, staram się skompletować kilka ciekawych modeli, zawsze miałem na to ochotę a teraz jest moment że mogę się za to zabrać. Nie jest łatwo wciągnąć Naraz kilka projektów, ale dostępność tych aut i ceny tak się zmieniają że rzuciłem się na kilka Naraz. A jak wiecie ciężko jest mieć coś w garażu i czekać na odpowiedni moment, chce się od razu coś zdziałać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Thepiekarz napisał:

Lampkę od pokrywy silnika "ktoś zajebał i się nie bał":) A co do auta to co tu dużo pisał wylizać i będzie lalka ale biorąc pod uwagę jakie masz podejście to nie ma co się o to martwić, czekam na kolejne update.

żeby tylko tą lampkę... takich brakujących drobiazgów jest masa. Poprzedni właściciel miał auto kilkanaście lat i totalnie olewał takie rzeczy... typowe hiszpańskie podejście. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Fredi napisał:

żeby tylko tą lampkę... takich brakujących drobiazgów jest masa. Poprzedni właściciel miał auto kilkanaście lat i totalnie olewał takie rzeczy... typowe hiszpańskie podejście. 

No to słabo jak takie kwiatki są ale na pewno ogarniesz wszystko na spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już umówionego tapicera i szycie dachu i tu pytanie: nie działa mi grzanie fotela pasażera: szukać tylko ori używanej maty grzewczej czy lepsze jednak będą nowe zamienniki? Macie jakieś doświadczenia z podłączaniem tego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Fredi napisał:

Mam już umówionego tapicera i szycie dachu i tu pytanie: nie działa mi grzanie fotela pasażera: szukać tylko ori używanej maty grzewczej czy lepsze jednak będą nowe zamienniki? Macie jakieś doświadczenia z podłączaniem tego? 

Ja tam wrzuciłem nowe w zamienniku. Oryginały maja to do siebie, ze przy naciśnięciu np. kolanem potrafią pęknąć i przerywa układ. Podłączenie to bardziej jak banał, bo to dwa kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Scythe napisał:

Ja tam wrzuciłem nowe w zamienniku. Oryginały maja to do siebie, ze przy naciśnięciu np. kolanem potrafią pęknąć i przerywa układ. Podłączenie to bardziej jak banał, bo to dwa kable.

Podpowiedz ktory produkt dokladnie kupowales, dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fredi napisał:

Podpowiedz ktory produkt dokladnie kupowales, dzieki

Brałem najtańsze uniwersalne maty z Allegro. 
Działają może i lepiej niż oryginały, wiec jeśli ktoś nie jest oem’owym zboczeńcem to polecam.

https://allegro.pl/oferta/mata-grzewcza-podgrzewanie-foteli-12v-27w-11787363264

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze co sadzicie w temacie opon:

- przód koło mniej więcej 8,5j --> zalecane przez wykonawcę opony to 205/35/18

- tył koło mniej więcej 9,75j --> zalecane przez wykonawcę opony to 225/35/18

Mam trochę obaw o naciąg tylnego koła. Nie chce robić dużych naciagów, chciałbym, żeby to było jednak w miarę praktyczne i bezpieczne. Zastanawiam się czy jednak guma 245/35/18 by nie weszła... ciężko tak bez założenia na auto niemniej jednak ciekaw jestem czy coś podpowiecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Fredi napisał:

To jeszcze co sadzicie w temacie opon:

- przód koło mniej więcej 8,5j --> zalecane przez wykonawcę opony to 205/35/18

- tył koło mniej więcej 9,75j --> zalecane przez wykonawcę opony to 225/35/18

Mam trochę obaw o naciąg tylnego koła. Nie chce robić dużych naciagów, chciałbym, żeby to było jednak w miarę praktyczne i bezpieczne. Zastanawiam się czy jednak guma 245/35/18 by nie weszła... ciężko tak bez założenia na auto niemniej jednak ciekaw jestem czy coś podpowiecie.

Przy tym zestawieniu będziesz miał minimalnie większy naciąg z tyłu jak z przodu, ja mam 8.5/10 i opony 205/225 i przód zmienię na 195 żeby wyrównać, w twoim przypadku najlepiej byłoby dać przód tak jak napisałeś a tył 235 ale czy jest taka opona? Tego już nie wiem, ja mam 17stki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...