Skocz do zawartości

[E36] 318i Cabrio by Marioos


Marioos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkim, Mariusz z tej strony :)

Kluczowe fakty o moim e36:

 

VIN WBABH31030EH24284
Code / Type E36 (C) / BH31
Vehicle History Get a car report instantly!
Chassis Convertible (2 Doors)
Market Europe (left Steering)
Engine M43 (1.80 l / 85 kW)
Drivetrain Rear-Wheel Drive
Transmission manual
Color Madeira-violett (302)
Upholstery Leder Montana/soft/safran-gelb (P8SG)
Manufacturer BMW AG / Regensburg, Germany
Mileage Show mileage of this vehicle
Production Date 1996-03-05 (Tuesday)

 

Słowem wstępu o sobie, muszę przyznać, że moja historia z BMW jest ciekawa. W kwietniu tego roku przeglądając z nudy OLX zobaczyłem ogłoszenie ze swojego miasta na BWM E36 Cabrio. Drugiego dnia pojechałem zobaczyć auto, stwierdziłem, że cabrio nigdy nie miałem więc czemu nie. Kupując to auto nie wiedziałem kompletnie nic o BMW e36, nawet kwestię silnika były dla mnie nieznajome. Auto było w dobrym stanie blacharskim poza paroma mankamentami, ale środek miało w kiepskim oraz dach (pęknięta szyba, dziury), lecz nie przeszkadzało mi to więc je kupiłem.

Od kwietnia bujałem się ze znalezieniem używanego dachu/poszycia w dobrej cenie oraz wnętrza w kolorze Safran-Gelb. Auto praktycznie stało i czekało na lepszy czas, aż przyszedł październik i udało mi się znaleźć ogłoszenie na poszycie dachu od @JACHU e36 Cabrio 328i . Po wizycie w jego garażu, zobaczeniu jego e36 zapadła decyzja by żeby ze swojej też zrobić coś fajnego.

Styl w jakim auto pójdzie to German, pod okiem Jacha mam nadzieję, że lipy nie zrobię, bo nie chciałbym iść w żadne rozwiązania, które nie wpisywałby się w kanon syndykatu. Do auta mam dostęp tylko weekendami, z racji, że na codzień mieszkam we Wrocławiu a pochodzę z Ostrowa i tam mam dostęp do warsztatu do grzebania.

Co się aktualnie dzieje:

  1. Auto dostało po całości nowy lakier. Odrazu dokupiony ori zderzak tył m pak oraz listwy progowe skręcane m pak
  2. Kupiłem fotele sporty i poszły do obszycia nową naturalną skórą w oryginalnym kolorze Safran-Gelb razem z tylnią kanapą i mieszkami.
  3. Poszycie dachu od Jacha czeka na zamontowanie
  4. Felgi BBS RC 090 9JX17 kupione od @Zkumeku w trakcie pełnej regeneracji. Kupiłem jeszcze wcześniej Styling 32 więc będą jako drugi komplet.
  5. Zamówione z ASO szerokie listwy m pak 
  6. Kupione lampy Bosche soczewki
  7. Radio BMW Professional RDS - narazie kaseciak
  8. Jakaś jeszcze drobnica zakupiona niewarta teraz wypisywania

Co dalej w planach

  • Zawieszenie, gwint już w aucie jakiś jest, sprawdzenie co jest wart, jak nie to wybranie nowego
  • Kierownica serducho z e36 375mm i dołożenie multifunkcji
  • OBC 18
  • Dołożenie zagłówków i antykapotaży
  • Dołożenie klimatyzacji
  • Układ wydechowy - tutaj jeszcze brak pomysłów

Na liście jeszcze jest trochę rzeczy z drobnicy, ale to z czasem będę dopisywał. To co wyżej to jest cel do wiosny ogarnąć. 

Przez chwilę miałem trochę smuteczek, że auto nie ma silnika R6 (tak jak wspomniałem zakup był podyktowany impulsem) i myślałem o swapie, lecz już z paru ust usłyszałem, że mój silnik jest w bardzo ładnym stanie i bym sobie narazie z tym odpuścił - więc tak też zrobie (narazie ;)) 

Z racji, że to moje pierwsze cabrio, pierwsze BMW to każda konstruktywna krytyka/opinia/pomoc od Was jak najbardziej w cenie.

Niżej wrzucam zdjęcia mniej więcej chronologicznie od dnia zakupu w kwietniu aż do zdjęć z dzisiaj z komory lakierniczej.

IMG20220409105449.jpg
IMG20220409105432.jpg
IMG20220409105425.jpg

IMG-20220408-WA0037.jpg
IMG20221005175755.jpg
IMG20221012142656.jpg
IMG20221020195423.jpg

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg

Pozdrawiam! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś się dzieję więc update tematu.

Odebrałem z ASO listwy m pakietowe, kierownice/wloty powietrza na hamulce do zderzaka przód, kupiłem też emblemat nowy na maskę oraz szczebelki zamiast kratki w przednie zderzak - ale on musi iść do malowania.

Odebrałem już wnętrze od tapicera, wszystko na nowo obszyte skórą naturalną w takim samym kolorze jak był czyli SafranGelb. Wyszło całkiem OK, chociaż trochę żałuję, że nie dogadałem z nim by zrobił takie same przeszycia jak nicią jak są w ori. Moja niewiedza by taka rzeczy dobrze dogadywać, ale i tak jestem zadowolony bo różnica w kosmos oraz zapach skóry robi robotę. ;)

Zabrałem się też za składanie auta po malowaniu, wleciał nosek, lampy, oraz tymczasowo nieori kierunki (ori jestem w trakcie zamawiania) które przyciemniłem folią. Przedni zderzak i tylni zderzak narazie przyłożony na sztukę, bo wymaga trochę pokombinowania nad nimi by idealnie je spasować. 

W weekend prawdopodobnie spasuje do końca zderzaki oraz może wrócą boczki drzwi od tapicera to je wrzucę. Jak pogoda będzie i czasu zostanie to może przerzucę poszycie dachu na nowe (używane), które czeka :)

Niżej fotki, narazie takie z biegu, na ładne foty jeszcze przyjdzie czas.

IMG20221028135914.jpg
IMG20221028145540.jpg
IMG20221028145625.jpg
IMG20221028152022.jpg
IMG20221031104035.jpg
IMG20221031104112.jpg
IMG20221031104130.jpg
IMG20221031111235.jpg
IMG20221031124013.jpg
IMG20221031131501.jpg
IMG20221031200024.jpg
IMG20221031200102.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Filipss napisał:

Fajnie działasz, specjalnie zdecydowałeś się na szerokie listwy bez wpinek?

Wiesz co, nie, nie chciałem bez wpinek. Do ASO pisałem o takie z wpinkami, nawet na wycenie mam wpinki M. Tyle że ich z ASO nie zamówiłem bo od kumpla biorę co mu zalegają - dopiero będę odbierał.

I też mnie chwile zastanawiało, że nie ma na to otworów/wcięć ale pomyślałem, że może te emblematy się montuje np na taśmę dwustronną. 

Muszę temat w weekend zbadać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jak wyżej chłopaki piszą, obszycie mega słabe. Nie podchodź zbyt narwanie to tak ważnych kwestii jak obszycie wnętrza. Tutaj już nic nie da się poprawić, a serio spierdolił Ci to koncertowo. A szkoda, bo widać że masz zajawke i chęci do zrobienia czegoś fajnego. Szkoda że mu za to zapłaciłeś  ( już nawet nie chce pytać ile skasował ) ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie listew to już w ASO wyjaśniłem, będę miał wymienione. 

Co do foteli to nie miałem porównania do innych niestety, zaufałem poleceniu i czym dłużej na nie patrze tym bardziej wiem, że to nie jest to. Trudno. Na plus, że akurat za nie wyszły miliony monet, a są i tak są nieporównywalne do tych co miałem. Ale zgodzę się, że z niektórymi rzeczami lepiej się nie śpieszyć i lepiej dogadywać. 

Znając siebie przesunę ja na wiosenna listę i zrobię raz jeszcze, po lepszym researchu czy poleceniu tapicera. Niektóre lekcje muszą być bolesne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre lekcje kosztują i sprzedaż auta :P 

Na spokojnie sobie działaj i będzie dobrze, lepiej dzień/dwa dłużej się zastanawiać odnośnie majstrów (bądź czekać na termin), bo potem może wyjść konkretna lipa.

Chytry traci dwa razy, powoli do celu i będzie dobrze :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update odnośnie tapicerki. Byłem u tapicera, będzie poprawiane. Na pewno będą szły szwy takim samym podwójnym ściegiem (czy jak to się nazywa) a nie tak zawinięte jak teraz na boczkach oparcia, siedziska czy zagłówków. Będą też poprawiany też naciąg skóry w niektórych miejsach. Jeśli widzicie coś tam, o co mogę mu zwrócić uwagę to napiszcie, może uda się wyprowadzić te fotele na prostą.

Dzisiaj w ASO zamówione już dwie nowe boczne szerokie listwy na drzwi, z otworami na wpinki. Facet z działu części nawet nie wiedział, że są dwa rodzaje, ja również. Fajnie, że udało się bez problemu zwrócić te i zamówić poprawne. 

Obecne mam rozkminę co zrobić z tapicerkami/boczkami drzwi, bo skóry odchodzi od kuwetek i ciężko mi to naciągnąć. Nie wiem czy szukać na to tapicera, czy odrazu szukać boczków z poduszką i pod 2 głośniki, tu się zastanawiam co zrobić by dwa razy nie tracić :)

Na osłodę spasowałem przedni zderzak już prawie finalnie, chociaż czekam jeszcze jak dojdą ori kierunki by wtedy idealnie lampy spasować oraz dołożyć wloty na hamulce i mieć finito. Ale już to co jest cieszy oko :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update tematu bo parę rzeczy do przodu. 

 

1. Odebrałem z ASO nowe listwy z miejscami na wpinki ze znaczkiem M. Już założone na samochodzie.

2. Nowe kierunkowskazy Ori BMW też doszły także oklejone folią oraz już zamontowane, super się spasowały z lampami.

3. Zamontowana kierownica M serducho. Teraz czekam aż przyjdą klawiszę oraz taśma do multifunkcji i będzie czekać na montaż, oraz zastawiam się jakie radio wybrać, lub czy zostawić to co mam. Będę też się zastanawiał czy ją zostawić tak jak jest czy jakoś pomalować, czy później jednak nowe obszycie. Jest w fajnym stanie chociaż na foto mocniej widać wytarcie z jednej strony.

4. OBC18 - doszedł do mnie kompletny zestaw, ale narazie tylko wsunięty tylko panel - reszta czeka na czas by je zamontować.

5. Skręcane listwy progowe - zamontowane, chociaż strzeliła jedna spinka i muszę dokupić paczkę i poprawić to.

6. Bagażnik - wymyta wanna, ogólnie cały w środku wymytu oraz wyprane tapicerki i złożone do kupy

7. Poszycie dachu - tutaj najgrubsza sprawa, która odmieniła look mojego e36. Moje poprzednie poszycie dachu miało sporo dziur oraz kompletnie podziurawioną szybę. Nadawało się do kosza. Nowe (ori na zamek, używane) mam od @JACHU, który też ma nieoceniony wkład w pomoc podczas zmiany poszycia ze starego na nowe. 4 godziny i auto już nie straszy przy rozłożony dachu, dzięki Patryk!

 

Teraz czeka mnie 3-4 tyg przerwy, wyjeżdżam za granicę. Ten czas pewnie przeznaczę na gromadzenie brakujących rzeczy, zamawianie itp. Będzie to też czas czekania na odbiór RCków z renowacji, oraz na początku grudnia fotele trafią na poprawkę do tapicera (będą robione szwy na boczkach tak jak powinny być w sportach).

 

Pozdrawiam i niżej kilka fotek.


1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg
19.jpg
20.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ogo2103 napisał:

Idziesz z tematem :)

Regulowałeś może przy okazji dach? Bo u mnie nie zawsze ładnie się układa na uszczelce - po otwarciu, i klapa nie może się domknąć. 

Nie, narazie nic szczególnego z regulacją nie robiłem, narazie u mnie nie jest źle. Chciałem by przed niskimi temperaturami już przełożyć poszycie i teraz tak będzie czekać na wiosnę, wtedy będę oceniał czy coś więcej regulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyżej zapomniałem napisać, że wymieniłem też anetene na ORI. Wklejam fotki (niestety tylko kiepskie mam).

I tutaj mam pytanie do Was, bo po przełożeniu na ORI z takiego długiego rozkładanego bata, fale FM znacznie słabiej ściągają. Też tak macie na ORI antenie czy u mnie problem gdzieś indziej leży?

Cały czas też nie wiem jak rozwiązać kwestię audio u siebie, bo miałem wyjęte wszystkie głośniki i teraz mam zastępcze. Nie wiem w którą stronę iść z audio oraz jakie radio finalnie dobrać, jak ktoś coś może poradzić to też będę wdzięczny. 

 

graty.jpeg

aneta 2.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio cd43 pasuje idealnie do wnętrza e36 - ewentualnie inne z tej serii. 

 

Co do anteny, to jest.jeszcze kabelek od wzmacniacza sygnału, czy jego też podpiąłeś? Jak zdejmiesz boczek bagażnika z prawej strony to zobaczysz. 

 

U siebie audio zostawiam ori - mam HiFi. Tylne głośniki niestety membrany mają słabe i będę je regenerował, a przód tylko wygłuszenie zrobię. Mam pomysł na sub, ale w kole zapasowym i sprawdzę jak całość będzie grać (ale nie zabudowa bagażnika tylko urządzenie). Miałem takie coś w poprzednim aucie więc subwoofer Bose oraz wzmacniacz zamówiony i niebawem robię testy. Opiszę jak to się spisuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ogo2103 napisał:

Radio cd43 pasuje idealnie do wnętrza e36 - ewentualnie inne z tej serii. 

 

Co do anteny, to jest.jeszcze kabelek od wzmacniacza sygnału, czy jego też podpiąłeś? Jak zdejmiesz boczek bagażnika z prawej strony to zobaczysz. 

 

U siebie audio zostawiam ori - mam HiFi. Tylne głośniki niestety membrany mają słabe i będę je regenerował, a przód tylko wygłuszenie zrobię. Mam pomysł na sub, ale w kole zapasowym i sprawdzę jak całość będzie grać (ale nie zabudowa bagażnika tylko urządzenie). Miałem takie coś w poprzednim aucie więc subwoofer Bose oraz wzmacniacz zamówiony i niebawem robię testy. Opiszę jak to się spisuje. 

Antena podłączona poprawnie, no nic, będę jeszcze to rozkminiał.

cd43 kusi, znając życie prędzej czy później wleci. Nie wiem tylko czy nie wleci w parze z cupholderami (bo z tego co widzę to jedno albo drugie), bo teraz ori z vinu mam kassetenboxa i jakiś taki klimacik do tych kaset czuję. Dlatego myślę czy na start nie dać radia reverse rds ale z tym dużym wyświetlaczem.

Ja głośników w ogóle w całym aucie nie miałem tzn w przód/tył oraz mam najbardziej podstawową wersję audio, bez wzmacniacza. Dziwne też u mnie, że te małe głośniczki z boczków, te nokie obie nie grają. Albo oba padły albo coś mam nie tak. One nie są drogie więc kupię sprawdzę. A z racji, że nie mam w ogóle (głośników) to narazie miałem rady by nie iść w ori używki tylko coś innego dobrać, nowego, współczesnego.

Audio na mojej liście jest trochę dalej (wiosna), ale decyzji czas przyjdzie pewnie szybciej niż myślę ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...